Azərbaycanda ali məktəblərə qəbul üçün 87932 abituriyent sənəd verib
Bu il Azərbaycanda ali məktəblərə qəbul olmaq üçün I- IV ixtisas qrupları üzrə 87932 nəfər abituriyent sənəd verib.
APA-nın xəbərinə görə, Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyasının (TQDK) sədri Məleykə Abbaszadə bu gün keçirilən mətbuat konfransında bildirib ki, onlardan 54 475-i bu ilin, 33457 nəfər əvvəlki illərin məzunlarıdır. TQDK sədrinin sözlərinə görə, imtahanlarda iştirak edəcək qızların və oğlanların sayı da fərqlidir. Ali məktəblərə sənəd verənlərin 38 810 qız, 41 552 nəfəri isə oğlan abituriyentlərdir. Cari ilin məzunları arasında oğlanlar Azərbaycan bölməsi üzrə 25 871 nəfər, rus bölməsi üzrə 2 901 nəfərdir. Əvvəlki illərin məzunları arasında Azərbaycan bölməsi üzrə oğlanların sayı 15 681 nəfər, rus bölməsi üzə 679 nəfərdir.
M.Abbaszadə əlavə edib ki, bu il rus bölməsi üzrə sənəd verən abituriyentlərin sayı 7 570 nəfər təşkil edib. Onlardan 5 669-cu bu ilin, 1 901-ı isə əvvəlki illərin məzunlarıdır.
M.Abbaszadə qeyd edib ki, əvvəlki illərin məzunlarının attestatlarının olub-olmaması barədə TQDK-da məlumat yoxdur: “Onlar da hərbi xidmətə çağırış məsələlərinə görə Sənədə Qəbulu Komissiyalarına müraciət ediblər. Lakin bu il bu sahədə yenilik edilib. Belə ki, Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidməti tərəfindən elektron baza yaradılıb və TQDK da bu bazaya inteqrasiya olunub”.
Onun sözlərinə görə, hərbi xidmətdən möhlət alanların və bunun əsasında ərizələrini özləri təsdiqləmək imkanı olan abituriyentlərin sayı 765 nəfər olub: “Onlardan 501-i elektron formatda bunu təsdiqləyib. İldən-ilə bu say artacaq. Hərbi qulluqdan qayıdanlar barədə məlumat bu bazaya daxil olandan sonra gələcəkdə bu işlər tam avtomatik qaydada həyata keçiriləcək”.

В Азербайджане в этом году 87932 человека подали документы для участия в приемных экзаменах в вузы
В Азербайджане в этом году 87932 человека по I-IV группам специальностей подали документы для участия в приемных экзаменах в вузы.
Как сообщает АПА, во время прошедшей сегодня пресс-конференции председатель Государственного комитета по приему студентов Малейка Аббасзаде заявила, что из них 54 475 человек являются выпускниками текущего года, 33 457 – предыдущих лет. Из подавших заявление выпускников 38 810 – девушки, 41 552 – парни. Среди выпускников азербайджанского сектора текущего года 25 871 парень, русского сектора — 2 901. Среди выпускников азербайджанского сектора прошлых лет 15 681 парень, русского сектора — 679.
М.Аббасзаде добавила, что в этом году 7 570 абитуриентов русского сектора подали заявления для участия в экзамене. Из них 5 669 абитуриентов текущего года, 1 901 –прошлых лет.
Председатель ГКПС также отметила, что ГКПС не владеет информацией о том, имеют ли выпускники прошлых лет аттестаты: «Они также обратились в Комиссию по приему документов в связи с вопросом призыва на военную службу. Однако в этом году есть нововведения в этой области. В Государственной службе по мобилизации и призыву на военную службу Азербайджана создана электронная база, и ГКПС также интегрирована в эту базу».
По ее словам, число получивших отсрочку от военной службы и на основании этого имеющих возможность подтвердить свои заявления составляет 765 человек: «Из них 501 человек подтвердил это в электронной форме. Из года в год их число будет расти. После включения в базу информации о вернувшихся с военной службы, в будущем эти работы будут осуществляться автоматически».