Azərbaycanda 51 rayon üzrə 1564 nəfər əlilə səyyar formada protez-ortopedik bərpa xidməti göstərilib
Posted by
Azərbaycanda 51 rayon üzrə 1564 nəfər əlilə səyyar formada protez-ortopedik bərpa xidməti göstərilibAzərbaycanda 51 rayon üzrə 1564 nəfər əlilə səyyar formada protez-ortopedik bərpa xidməti göstərilib
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi (ƏƏSMN) tərəfindən bölgələrdə yaşayan əlilliyi olan şəxslər və sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar səyyar formada protez-ortopedik bərpa xidmətləri ilə təmin olunur.
APA-nın Qarabağ bürosunun verdiyi xəbərə görə, bu istiqamətdə aparılan işlərin davamı kimi, ƏƏSMN-nin Protez-Ortopedik Bərpa Mərkəzinin əməkdaşlarından ibarət tibbi-texniki briqada dekabrın 17-də Ucar və Bərdə, dekabrın 18-də Tərtər, Ağcabədi və Ağdam rayonlarında dayaq-hərəkət sistemi pozulmuş əlilliyi olan şəxslərə və sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlara səyyar formada protez-ortopedik xidməti göstərib. Bu gün, dekabrın 19-da isə Beyləqan və Füzulu rayonlarında yaşayan belə şəxslər səyyar formada protez-ortopedik bərpa xidməti ilə təmin olunur.
Tədbir zamanı Protez-Ortopedik Bərpa Mərkəzinin direktoru Asif Məcidov qeyd olunan 7 rayon üzrə ümumilikdə 452 nəfər dayaq-hərəkət sistemi pozulmuş əlilliyi olan şəxsin və sağlamlıq imkanları məhdud uşağın yuxarı və aşağı ətraf protezləri, ortopedik ayaqqabı, müxtəlif reabilitasiya vasitələri və s. ilə təmin olunmasının nəzərdə tutulduğunu qeyd edib. O, bildirib ki, bununla da həmin şəxslərin onlar üçün zəruri protez-ortopedik məmulatlardan, reabilitasiya vasitələrindən ötrü xərc və zəhmət çəkərək paytaxt Bakıya getmələrinə artıq ehtiyac qalmayıb.
Qeyd edilib ki, 2013-cü ilin dekabr ayında Protez-Ortopedik Bərpa Mərkəzi, onun Gəncə və Naxçıvan şəhərlərindəki filiallarının mütəxəssislərindən ibarət olmaqla yaradılmış səyyar tibbi-texniki briqadalar ötən müddətdə 51 rayon üzrə 1564 nəfər əlilliyi olan şəxsə və sağlamlıq imkanları məhdud uşağa səyyar formada protez-ortopedik bərpa xidməti göstərib.
Bu ilin 11 ayı ərzində bu müəssisələr tərəfindən əlilliyi olan şəxslər müxtəlif növlərdə ümumilikdə 21 341 reabilitasiya vasitəsi və protez-ortopedik məmulatla, o cümlədən 574 əlil arabası ilə təmin ediliblər. Həmçinin onlara məxsus 818 reabilitasiya vasitəsi və protez-ortopedik məmulat təmir edilərək yenidən onların istifadəsinə verilib. Bununla yanaşı, qeyd olunan dövrdə Protez-Ortopedik Bərpa Mərkəzinin və onun Gəncə şəhərindəki filialının mürəkkəb protezləşmə stasionarlarında 655 nəfər əlilliyi olan şəxsə müvafiq müalicəvi və rekonstruktiv reabilitasiya xidmətləri göstərilib.

Передвижная медико-техническая бригада, созданная в Бакинском протезно-ортопедическом реабилитационном центре при Министерстве труда и социальной защиты населения (МТСЗН), продолжает оказывать помощь жителям в районах республики, страдающим нарушениями опорно-двигательного аппарата. Так, 19 декабря медико-техническая бригада посетила Физулинский и Бейляганский районы, а до этого 18 декабря — Тертерский, Агджабединский и Агдамский районы, и 17 декабря — Уджарский и Бардинский районы.
Как сообщили АзерТАдж в отделе по связям с общественностью министерства, в этих районах 452 гражданина с инвалидностью и детей с ограниченными возможностями здоровья были обеспечены протезами верхних и нижних конечностей, ортопедической обувью и различными средствами реабилитации.
За 11 месяцев текущего года 21 341 человек указанной категории были обеспечены реабилитационными средствами различного вида, в том числе 574 инвалидными колясками. Также за этот период были отремонтированы 818 реабилитационных средств и протезно-ортопедических изделий, принадлежащих инвалидам.
Кроме того, Бакинский протезно-ортопедический реабилитационный центр МТСЗН Азербайджана и его филиал в Гяндже оказали лечебные и реабилитационные услуги 655 гражданам с инвалидностью.
Отметим, что передвижные медико-технические бригады созданы соответствующим Указом МТСЗН в декабре прошлого года, и до настоящего времени оказали помощь 1 564 гражданам, проживающим в 51 (Физулинском, Лянкяранском, Лерикском, Ярдымлинском, Астаринском, Масаллинском и Джалилабадском и других) районах республики.
Мероприятия проводятся с целью оказать инвалидам помощь на месте, чтобы им не приходилось ехать на прием к врачам в столицу.
Со стороны передвижной бригады гражданам данных районов оказывается необходимая помощь при нарушении опорно-двигательного аппарата, а также предоставляются необходимые протезно-ортопедические изделия.